SZKLANA HUTA - MUZEUM


 

Powstanie naszego Muzeum jest konsekwencją wystawy szklanych przycisków do papieru, jaką zorganizowaliśmy w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w 2002 roku. Na wystawie trwającej od 5.04. do 19.05.2002r. prezentowana była kolekcja najwyższej klasy XIX-wiecznych przycisków do papieru i szkieł wykonanych pokrewnymi technikami. Eksponaty pochodziły głównie z kolekcji prywatnych oraz z zasobów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. W większości wykonane były w karkonoskich hutach szkła pogranicza czesko-śląskiego, jak również w kilku najlepszych hutach Francji, Włoch i Rosji.
Obecnie w Muzeum w Szklanej Hucie można zobaczyć kilkaset eksponatów, głównie przycisków do papieru wykonanych techniką szkła warstwowego, filigranowego i w najszlachetniejszej technice szklarskiej – millefiori. Samo słowo "millefiori" wywodzi się z języka włoskiego "mille fiori" i oznacza "tysiąc kwiatów".
Historycznie technika millefiori pochodzi ze starożytnego Egiptu. Przez wieki była najpilniej strzeżoną tajemnicą mistrzów szklarskich, którzy ją posiedli. Zabierana wraz ze śmiercią mistrza do grobu bywała zapominana na dziesiątki i setki lat, by następnie odradzać się i znów ginąć na przestrzeni dziejów. Ponowne odrodzenie tej techniki miało miejsce w pierwszej połowie XIX wieku w karkonoskich hutach szkła i w Wenecji. Szczytowy rozwój osiągnęła ona w połowie XIX wieku by po kilkunastu latach ponownie zaginąć na dziesięciolecia. W tamtym czasie wyroby w tej technice potrafiły produkować jedynie nieliczne huty europejskie i amerykańskie.
Ze względu na piękno szklane przyciski z tego tzw. klasycznego okresu były ekskluzywnym przedmiotem zbytku, znajdującym miejsce w domach i kolekcjach ludzi zamożnych, arystokracji i koronowanych głów. Wśród kolekcjonerów szklanych przycisków wymienić możemy takie osobistości jak królowa Wiktoria, król Egiptu Farouk, Evita Peron, Oscar Wilde, Colette, Truman Capote, Robert Gugenheim oraz znane muzea, jak na przykład Corning Museum of Glass oraz The Art Institute of Chicago w USA.
W naszym kraju przykłady szkieł filigranowych i millefiori podziwiać możemy w znakomitej kolekcji szkła w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
Muzeum Szklana Huta jako jedyne w Polsce poświęcone jest głównie przyciskom do papieru i szkłom w technice millefiori i filigranu. Prezentowana jest tu unikalna i największa udostępniona publiczności kolekcja szklanych przycisków wykonanych w połowie XIX wieku w karkonoskich hutach szkła.
Muzeum nasze mieści się w odrestaurowanym budynku szlifierni dawnej huty szkła Carlsthal, w której w pierwszej połowie XIX wieku Franz Pohl rozpoczął wyrób szkieł w technikach filigranu i millefiori. Ponowne odrodzenie tej sztuki miało miejsce w drugiej połowie XX wieku i trwa do dzisiaj. Na wystawie można też podziwiać przyciski będące dziełami współczesnych artystów ze świata, jak również dzieła jedynego w Polsce artysty, który w ostatnim dziesięcioleciu odtworzył technikę millefiori w naszym kraju.

 

Ze względu na zakończenie działalności w Szklanej Hucie ekspozycja nie jest już dostępna do zwiedzania.

O nowej lokalizacji naszego muzeum będziemy informować po jego przeniesieniu.

GALERIA

Szklana Huta - Orle
Szklana Huta - Muzeum
Szklana Huta - Muzeum
przycisk - korona millefiori
przycisk millefiori


powrót do strony głównej / back to the main page


  Glass Paperweights. www.paperweights.pl
www.paperweights.pl

Millefiori paperweights in Poland
www.millefiori.pl


Szklana Huta - Szklarska Poręba Jakuszyce - Orle
* * *
© 2008-2010 AMKOR. Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
* * *
Informacje zawarte na niniejszej witrynie nie są ofertą w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.